DOBRY PLECAK – CIĘŻAR Z GŁOWY 0
DOBRY PLECAK – CIĘŻAR Z GŁOWY

NASZ EKSPERT - ALEKSANDRA KACZMAREK

fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Ukończyła liczne kursy z zakresu diagnozowania i terapii dolegliwości w obrębie narządu ruchu. Jest certyfikowanym terapeutą metody Kinesiologytap oraz instruktorem Rekreacji Ruchowej specjalności Fitness. Jej codzienna praktyka opiera się na pracy z ciałem osób w każdym wieku cierpiących na schorzenia narządu ruchu.

DOBRY PLECAK TO NIE TYLKO TORBA NA KSIĄŻKI I AKCESORIA DO NAUKI ORAZ ELEMENT STYLIZACJI UCZNIA, TO TAKŻE ODCIĄŻENIE KRĘGOSŁUPA, KTÓRY CODZIENNIE ZMUSZONY JEST NOSIĆ ZNACZNY CIĘŻAR. PRZY JEGO WYBORZE ZWRÓĆMY BACZNĄ UWAGĘ NA KILKA ELEMENTÓW.

TRUDNY WYBÓR

Tornister, plecak czy trolley? Zarówno rodzice, jak i dzieci zastanawiają się, co najlepiej odpowie na ich codzienne potrzebny. Warto wziąć pod uwagę i kwestie estetyczne i funkcjonalność szkolnej torby Często przecież jest wykorzystywana także w innych niż szkolne celach. Zastanówmy się nad wiekiem dziecka i co bardzo istotne, jego gustem. Zmiennych jest sporo, a wielość wzorów plecaków dostępnych na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji.

Warto zacząć od kwestii zdrowotnych.

Aleksandra Kaczmarek, fizjoterapeutka, radzi, by wziąć pod uwagę elementy takie jak:

PLECAK

ROZMIAR-dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Nie powinien przekraczać wielkości jego pleców. Kupowanie rozmiaru na zapas nie jest dobrym pomysłem. W początkowych latach plecak rośnie wraz z dzieckiem, czemu służą regulowane. miękkie i szerokie szelki.

KSZTAŁT - zaleca się wybór plecaków z usztywnionym ergonomicznie wyprofilowanym tyłem oraz dobrą organizacją kieszeni i przegródek. Te dwa elementy pozwolą równomiernie rozłożyć ciężar plecaka na całą powierzchnię pleców dziecka.

MATERIAŁ - dobra jakościowo, lekka tkanina, najlepiej wodoodporna (zwłaszcza na dnie), zdecydowanie wydłuży czas eksploatacji plecaka, jednocześnie obniżając jego wagę wyjściową. Przyczyni się również do obniżenia kosztów związanych z coroczną wyprawką szkolną.

KONSTRUKCJA - usztywniony tornister zdecydowanie sprawdzi się w pierwszych latach nauki szkolnej, gdyż zapewnia stabilność. Miękki, ale ergonomicznie wyprofilowany plecak to rozwiązanie dla dzieci starszych, gdyż wykorzystają one jego funkcjonalność również w innych dziedzinach życia.

Popularne trolleye

nadadzą się dla dzieci zmuszonych dźwigać większy ciężar, jednak należy uwzględnić jakość drogi prowadzącej do szkoty, aby wyeliminować jednostronne noszenie torby przez naszą pociechę podczas ulicznego toru przeszkód.

Jak wybrać tornister?

Zakup szkolnego tornistra to chwila pełna emocji, pierwsze dni w szkole to dla malucha wyzwanie. Dzięki tornistrowi, który wybierze wspólnie z rodzicem, stres z pewnością będzie mniejszy. Dziecko zwykle ma swoje upodobania, które rodzic powinien wziąć pod uwagę; jest jednak także sporo innych kwestii, które sprawią, że tornister będzie dopasowany do dziecka i jego potrzeb:

ODBLASKI - dzięki nim dziecko jest lepiej widoczne dla kierowców, a więc bezpieczniejsze w podróży do i ze szkoły;

ROZMIAR- pozwól przymierzyć dziecku kilka modeli. Tornister nie może uciskać, nie może też być za duży -zwróć uwagę, by byt szerszy niż ramiona dziecka, a także by kończył się na ich wysokości;

KLAPA I ZAPIĘCIA - upewnij się, że zapięcia są mocne, a jednocześnie łatwo się je otwiera. Będą używane przez dziecko wielokrotnie. Klapa powinna otwierać się szeroko i nie opadać nieprzytrzymana;

MATERIAŁ- najlepiej, by był wodoodporny, dzięki temu książki i szkolne przybory nie zamokną nawet w najbardziej deszczową pogodę; zwróć uwagę na to szczególnie u podstawy tornistra;

SZELKI - powinny być szerokie i miękko wyścielane. Dzięki nim plecak będzie się nosiło wygodnie nawet przy dużym obciążeniu;

PRZEGRÓDKI NA KSIĄŻKI I ZESZYTY - tornister powinien mieć co najmniej jedną dużą przegrodę

i jedną mniejszą , ułatwią one utrzymanie porządku.

INNE ZALETY TORNISTRA:

- usztywniona konstrukcja wymusza prostą postawię dziecka

- pomaga utrzymać porządek wśród książek i przyborów szkolnych

- posiada dużą ilość przegródek i kieszonek

- przeznaczony głównie dla dzieci rozpoczynających szkolną przygodę, jest dopasowany wielkością i pojemnością do ich potrzeb.

 

Zdjęcie: Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl