JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PIERWSZEGO DNIA W PRZEDSZKOLU LUB ZERÓWCE? 0
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PIERWSZEGO DNIA W PRZEDSZKOLU LUB ZERÓWCE?

NASZ EKSPERT - MARTA ANDRZEJEWSKA - psycholog

Rodzice powinni nauczyć malucha kilku umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w przedszkolnej grupie rówieśników. Zadaniem, któremu dziecko w tym wieku może sprostać, jest nauka w miarę samodzielnego radzenia sobie w korzystaniu z toalety, ubrania kurtki i czapki, zjedzenia obiadu. Jak w każdym innym przypadku, także tu konieczne są ćwiczenia, by opanować daną umiejętność i ułatwić dziecku funkcjonowanie w przedszkolu. Przykładowo jeśli maluch może samodzielnie zawiązać buty, niech ćwiczy tę umiejętność przez wakacje, jeśli natomiast okaże się to dla niego zbyt trudne, wystarczy, że będzie potrafił bez pomocy założyć buty zapinane no rzep, zamiast czekać z rozwiązanymi sznurówkami na ratunek przedszkolanki.

Pomocne będą również rozmowy o tym, co ciekawego czeka no dziecko w przedszkolu (plac zabaw, inne dzieci, nowe wyzwania). Warto skorzystać z organizowanych przez przedszkola i szkoły tzw. dni otwartych, podczas których rodzice z dziećmi mogą oswoić się z nowym miejscem. Kolorowo wystrojone sale i uśmiechnięci nauczyciele z pewnością zachęcą do rozpoczęcia nauki we wrześniu.

Wysłanie dziecka do przedszkola nie tylko pomoże mu we wdrożeniu się w proces edukacji, ale też będzie świetnym wstępem do rozwijania umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania poza domem rodzinnym. Wczesny kontakt dziecko z rówieśnikami w przedszkolu pomoże w oponowaniu umiejętności nawiązywania kontaktów, oswojeniu z daną formą nauki, ćwiczeniu skupiania uwagi. Nauczy je różnych sposobów wyrażania i rozpoznawania emocji u innych, a więc komunikowania się czy oswojenia z obowiązującymi normami i zasadami. Przedszkole tworzy okazje do stykania się z różnorodnymi bodźcami, w tym z różnymi doświadczeniami społecznymi, a wcześniejsze oswojenie się z nimi jest niezbędne, by w dalszej edukacji dziecko czuło się pewnie i bezpiecznie. Jest to też szczególnie ważne z uwagi na fakt, że formalną edukację zobowiązane są rozpocząć 6-letnie dzieci w zerówce.

Zadaniem dziecka w wieku 3-6 lat jest z jednej strony pierwsze uczenie się, z drugiej strony jednak maluch musi mieć czas na swobodną zabawę, podczas której w naturalny sposób dowiaduje się wielu nowych rzeczy o świecie, ale także o sobie. Im jest starszy, tym częściej zabawy powinny być nakierowana na naukę.

DZIŚ PIĘCIOLATEK, JUTRO UCZEŃ

Program szkolnego nauczania jest już przystosowany względem dzieci sześcioletnich. Nauczyciele w przedszkolach kształtują w dzieciach gotowość do opanowania umiejętności czytania i pisania, choć nie uczą czytać i pisać. Ma to na celu przygotowanie kilkulatków do łatwego zaadoptowania się w szkolnej rzeczywistości, gdzie wspomniane umiejętności będą rozwijane.

MAŁY UCZEŃ - MAŁY PLECAK

Choć przedszkolaki dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką, warto wyposażyć je w odpowiednie akcesoria typowo szkolne. Mniejszy niż dla pierwszoklasisty, ale dostosowany do wzrostu dziecka plecak będzie jego dumą. Zmieści się w nim przedszkolne śniadanie, ulubiona zabawka, którą maluch nosi zawsze ze sobą, czy dodatkowa warstwa ubrania. Występujące w dwóch rozmiarach plecaki z bohaterami bajkowymi są podstawą przedszkolnej wyprawki.

Zdjęcie: Sztandar plik wektorowy utworzone przez brgfx - pl.freepik.com

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl