KOMPLETUJEMY SZKOLNĄ WYPRAWKĘ 0
KOMPLETUJEMY SZKOLNĄ WYPRAWKĘ

GDY MAŁY UCZEŃ IDZIE DO SZKOŁY, WSZYSTKO STAJE NA GŁOWIE. RODZICE DUŻO WCZEŚNIEJ ROZPOCZYNAJĄ PRZYGOTOWANIA, KOMPLETUJĄC SZKOLNĄ WYPRAWKĘ. JEST TO NIE LADA WYZWANIE - WYBÓR PRODUKTÓW I AKCESORIÓW JEST NIEZWYKLE DUŻY.

 

WEŹ LISTĘ ZAKUPÓW

W natłoku obowiązków i przygotowań łatwo zapomnieć, co należy kupić. Po sprawdzeniu w szkole i rozmowie z innymi rodzicami przygotuj listę zakupów, która ułatwi decyzje podejmowane w sklepie i sprawi, że o niczym nie zapomnisz.

Co powinno się znaleźć w szkolnej wyprawce?

  • plecak lub tornister

  • piórnik i wyposażenie

  • śniadaniówka i bidon

  • zeszyty, okładki i naklejki z miejscem na podpis

  • teczka z gumką na prace plastyczne

  • worek na obuwie potrzebny na w-f

  • strój gimnastyczny

  • kapcie szkolne

  • akcesoria artystyczne: kredki, (ołówkowe, grafionowe i woskowe), farby plakatowe, pędzelki, flamastry, kolorowe długopisy, gumka, ołówki, nożyczki, klej w sztyfcie, blok rysunkowy i techniczny, plastelina, papier kolorowy zwykły i techniczny.

POROZMAWIAJ Z DZIECKIEM

Choć nie wszyscy rodzice będą chętni, by na zakupy wybrać się z dzieckiem, warto wcześniej porozmawiać z pociechą i zapytać o preferencje dotyczące postaci bajkowej, koloru czy wzoru na plecaku i piórniku. To w końcu mały uczeń będzie użytkownikiem kupionych artykułów i powinien być z nich dumny i z radością ich używać. To pozwoli mu także oswoić stres związany ze szkołą.

SPRAWDŹ DWA RAZY

Zanim kupisz szkolne akcesoria, sprawdź czy są odpowiednie dla dziecka i czy spełniają wszystkie wymagania funkcjonalne i ergonomiczne. Odpowiedni tornister, plecak lub trolley ułatwi codzienny spacer do szkoły i utrzymanie porządku w książkach i zeszytach - to jego główne zadanie.

Wybór wzoru powinien pozostać na drugim miejscu (choć również i tego nie można zaniedbać) Kompletne wyposażenie piórnika będzie radością dla dziecka podczas codziennych zajęć w szkole, a wykonana z łatwego w czyszczeniu materiału torba na obuwie sprawi, że buty nie pobrudzą innych rzeczy w plecaku.

Nie można zapomnieć również o bidonie i śniadaniówce.

NASZ EKSPERT - MARTA ANDRZEJEWSKA

- psycholog, doświadczenie zdobywała w pracy z dziećmi na różnych etapach edukacji; obecnie pracuje w szkole podstawowej. Kształci się w kierunku socjoterapii i psychoterapii młodzieży.

JAK POGODZIĆ INTERESY RODZICA I DZIECKA W KOMPLETOWANIU WYPRAWKI SZKOLNEJ?

Wybór i zakup wyprawki szkolnej może być dobrą okazją do zachęcenia dziecka do pójścia do szkoły w ogóle. Zorganizowanie w domu własnego kącika do nauki, zakup plecaka, kolorowych i ciekawych pomocy naukowych będzie zapowiedzią fascynującej przygody. Z pomocą z pewnością przyjdzie przyszła wychowawczyni klasy, która podpowie, co będzie dziecku niezbędne. Pamiętajmy też, że od 2014 r. dzieci, które rozpoczynają naukę w pierwszej klasie, otrzymują darmowe zestawy podręczników i ćwiczeń, rodzic nie jest więc obciążony ich kupnem (nie dotyczy to lekcji religii).

Zakup wyprawki to także lekcja przestrzegania danego słowa przez rodzica. Jest ona tyle ważna, że wywiązywanie się z ustaleń jest dla malucha informacją o tym, czy świat jest miejscem przewidywalnym, a dzięki temu - bezpiecznym. Nie powinno zatem dziwić, że dzieci testują rodziców i sprawdzają, jak bardzo mogą polegać na raz danym przez nich słowie. Przykładowo jeśli ustali się z dzieckiem, że może wybrać dowolną śniadaniówkę z ulubionym bohaterem, ale nie będzie mu potrzebny inny przedmiot, pociecha może próbować namówić rodzica na zmianę decyzji. I tak najpewniej zrobi to, by upewnić się, że rodzic zdania nie zmieni, a więc także w innych sprawach dziecko będzie mogło polegać na jego obietnicach. Ważne jest, by dziecko miało poczucie, że może podjąć decyzję w jakiejś kwestii, choć nad całością czuwa dorosły. Warto poprosić sprzedawcę o pokazanie wszystkich piórników z ulubionym motywem dziecka, ale do określonej kwoty i pozwolić maluchowi wybrać z prezentowanych ten, który najbardziej mu się spodoba.

SZKOLNY BAGAŻ

Odpowiednia szkolna torba jest podstawą wyprawki. Tornister, plecak czy trolley będą dźwigać wielokilogramowy, szkolny bagaż - muszą więc spełniać kilka wymogów:

TORNISTER - usztywniony, najlepiej z szerokimi, profilowanymi, miękko wyścielanymi szelkami, które równomiernie rozłożą ciężar na ramionach dziecka. Sztywny tył ochroni kręgosłup przed uwierającymi przedmiotami, a szeroka, wygodnie otwierana klapa zapewni dostęp do zawartości.

TROLLEY- ten plecak na kółkach jest świetnym rozwiązaniem odciążającym plecy dziecka. Gumowe kółeczka, które zamortyzują wyboiste drogi, wygodna, chowana rączka, usztywnione dno i duża liczba kieszonek sprawdzą się doskonale na początku edukacji małego ucznia.

PLECAK - miękki i niezwykle pojemny. Wygodny w użytkowaniu, z wieloma przegródkami i kieszeniami (np. na sprzęt elektroniczny czy bidon), może być wykorzystywany także w czasie wolnym, np. podczas szkolnych wycieczek czy zajęć sportowych.

Zwróć uwagę czy szkolna torba zawiera odpowiednią ilość kieszeni i przegród, które oddzielą książki od stroju na zajęcia sportowe czy śniadaniowej przekąski.

Oddychający i przewiewny materiał na tyle plecaka sprawi, że plecy dziecka nie będą się pocić, a ergonomicznie uformowany tył odciąży dodatkowo kręgosłup.

PIÓRNIK

Inaczej schowek na szkolne przybory. Do wyboru jest wiele wzorów, możliwych do kupienia z wyposażeniem lub bez. Decydując się na pierwszą opcję, oszczędzamy sporo czasu - takie piórniki zawierają kompletny zestaw potrzebny małemu uczniowi na początku edukacji. Do piórnika bez wyposażenia natomiast samodzielnie dobierzemy niezbędne artykuły.

OŁÓWEK I DŁUGOPIS Z GUMKĄ

Dużą popularnością cieszą się długopisy wymazywalne z gumką - działają podobnie jak ołówek, który można wymazać, gdyż posiadają specjalny atrament, który znika pod wpływem wyższej temperatury wytwarzanej podczas pocierania gumki o kartkę. To ciekawy pomysł dla pierwszoklasisty, który w pierwszym zeszycie z pewnością zrobi dużo poprawek. Niezbędne są również przynajmniej dwa miękkie ołówki HB lub B z gumką lub też gumka kupiona osobno.

WOREK NA OBUWIE

Worek na strój sportowy czy kapcie jest pierwszoklasiście niezwykle potrzebny. Zapobiega brudzeniu książek i zeszytów przez buty czy ubrania, które przez roztargnienie mogą znaleźć się w tej samej kieszeni plecaka. Worek będzie równocześnie uzupełnieniem wyprawki - może mieć np. ten sam wzór, co plecak i piórnik.

ARTYKUŁY PLASTYCZNE I PAPIERNICZE

Lekcje w pierwszej klasie szkoły podstawowej to w dużej części zajęcia plastyczne i kreatywne - by zachować efekty twórczej pracy małego ucznia, przyda się teczka z gumką.

 Zdjęcie: Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl