WYZWANIE – DRUGIE ŚNIADANIE 0
WYZWANIE – DRUGIE ŚNIADANIE

DRUGIE ŚNIADANIE PRZYGOTOWYWANE DZIECKU DO SZKOŁY JEST CZĘSTO NIEDOCENIANYM POSIŁKIEM. DROŻDŻÓWKA, SOK W KARTO­NIKU LUB ZWYKŁA KANAPKA Z WĘDLINĄ NIEPODZIELNIE KRÓLUJĄ W DZIECIĘCYCH ŚNIADANIÓWKACH. NAJMŁODSI POTRZEBUJĄ JEDNAK UROZMAICENIA. WARTO POŚWIĘCIĆ PRZYGOTOWANIU DRUGIEGO ŚNIADANIA NIECO WIĘCEJ UWAGI I KREATYWNOŚCI, BY PRZEMYCIĆ WITAMINY I MIKROELEMENTY BĘDĄCE ISTOTNYMI ELEMENTAMI ZDROWEJ I ZBILANSOWANEJ DIETY DZIECKA.

Bez śniadania ani rusz!

Na przedpołudniowy czas najczęściej przypada większość zadań i wyzwań. z którymi musi zmierzyć się nasza pociecha: lekcje, dodatkowe aktywności, zwiększony wysiłek umysłowy, a także zabawa. Badania pokazują, ze drugie śniadanie pomaga podtrzymywać koncentrację, zapewnia konieczną energię, pozwala na osiąganie lepszych wy­ników w nauce. Okazuje się, że dzieci, które w szkole na drugie śniadanie spożywają zdrowy i zbilansowany posiłek, rzadziej są nerwowe i lepiej radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami. Cechują się lepszą odpor­nością i ogólnie dobrym stanem zdrowia, rzadziej również mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała (zarówno w młodości. jak i w późniejszym życiu).

Aby dostarczyć dziecku dokładnie tego, czego potrzebuje do wzrostu i rozwoju, przygotowywane dla niego drugie śniadanie powinno zawierać.

Owoce i warzywa

- zapewnią odpowiednią porcję witamin i składników mineralnych. Możemy przy­gotować z nich koktajl, sałatkę owocową, kolorowe szaszłyki lub po prostu spako­wać je w całości.

Węglowodany

- pełnoziarniste pieczywo. ryż. kasza, płatki powinny stanowić bazę drugiego śniadania. Dostarczą dziecku energii do pracy, są też źródłem witamin z grupy B. które poprawiają przepływ impulsów  ner­wowych i usprawniają procesy myślowe.

Pełnowartościowe białko

- stanowi budulec do rozwoju i wzrostu dziecka. Dodatek chudego mięsa, twarożku lub sera, jaj, ryb czy pasty z warzyw strączkowych będzie doskonałym wyborem, który zapewni dziecku uczucie sytości na długo.

Zdrowy tłuszcz

- w diecie dziecka zajmuje niezwykle ważną pozycję, gdyż umożliwia wchłanianie witamin, zapewnia odpowiedni rozwój mózgu i wzmacnia odporność Istotny jest dobry wybór tłuszczów.  Do śniadania włączmy masło, awokado, orzechy, pestki i nasiona, a także tłuste ryby morskie.

Napoje

- a przede wszystkim niegazowana woda - uczmy dzieci, że to ona najlepiej zaspokaja pragnienie. Od czasu do czasu pozwólmy na świeży sok, który dostarczy witamin i składników odżywczych lub kok­tajl ze świeżych owoców na bazie kefiru, jogurtu naturalnego czy maślanki, które dostarczą witamin i wapnia, aby kości byty zdrowe.

Mamo, nuda!

 

Wielu rodziców zna ten problem - dzieci niejednokrotnie przynoszą (często nawet nieotwarte) śniadanie do domu. Sprawienie. by maluch zjadł posiłek. to nie lada sztuka. Dziecko trzeba przekonać. że drugie śniadanie jest super. Jak to zrobić?

  • Zadbajmy o atrakcyjną formę posiłku. Pamiętajmy, że dzieci jedzą oczami. Mnó­stwo kolorów. kształtów czy niebanalna forma to coś, co je zachęci.
  • Zaangażujmy dziecko w przygoto­wanie posiłku. Dzieci są ciekawe świata. Uwielbiają pomagać, przyglądać się pracy dorosłych, brać czynny udział w różnych aktywnościach. Zróbmy z przygotowywa­nia śniadania wspólną zabawę. Bawmy się kolorami, wycinajmy kształty, dobierajmy składniki. Im więcej kreatywności, tym lepiej.
  • Bierzmy pod uwagę preferencje dziecka. Jeśli lubi śniadania na słodko dostarczmy mu tej słodyczy, jednak zawsze w zdrowej postaci, np. owoców czy bakalii. Jeśli wprost przeciwnie lubi fast foody - przygotujmy zdrową tortillę, domowe chipsy z warzyw lub owoców, dorzućmy garść orzechów. Pokażmy. że dziecko ma wybór i że szanujemy jego zdanie.
  • Zadbajmy o opakowanie. Kupmy ciekawe, kolorowe pojemniki na jedzenie czy bidon z ulubionym bohaterem albo postacią z filmu. Dzieci uwielbiają gadżety. W odpowiednim opakowaniu już samo wyciągnięcie drugiego śniadania w szko­le będzie przyjemnym doświadczeniem i powodem do dumy.
  • Świećmy przykładem. Dzieci są doskonałymi obserwatorami - widzą, czy nasze zachowanie jest spójne z tym, co mó­wimy. Pokazujmy, że jedzenie drugiego śniadania jest ważną częścią dnia i również zabierajmy je do pracy.

WAŻNE OPAKOWANIE!

BIDON I ŚNIADANIÓWKA TO ELEMENTY SZKOLNEJ WYPRAWKI DZIECKA. ŚNIADANIE Z POJEMNIKA Z WIZERUNKIEM, MYSZKI MINNIE CZY SŁODKICH PIESKÓW I KOTKÓW SMAKOWAĆ BĘDZIE PODWÓJNIE. TAKI ZESTAW SPRAWI RÓWNIEŻ, ŻE ŁATWIEJ BĘDZIE UTRZYMAĆ PORZĄDEK W PLECAKU, A TAKŻE PRZYNIEŚĆ DO SZKOŁY POSIŁEK INNY NIŻ KANAPKA.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl