ZANIM PIERWSZEGO WRZEŚNIA ZABRZMI DZWONEK, RODZICÓW UCZNIÓW CZEKA MNÓSTWO PRZYGOTOWAŃ DO NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. DO NAJWAŻNIEJSZYCH ZADAŃ NALEŻĄ SKOMPLETOWANIE WYPRAWKI SZKOLNEJ ORAZ ZAKUP ODPOWIEDNIEGO PLECAKA.
Agnieszka Dyniakowska
Plecak dla ucznia powinien być przede wszystkim wygodny i zapewniać mu zdrową, prawidłową postawę ciała - jego wygląd i aktualna moda to sprawa drugorzędna, ale wzór modelu bez problemu można dobrać do gustu każdego dziecka.
Według Światowej Organizacji Zdrowia spakowany tornister nie powinien przekraczać 10% masy ciała dziecka a od 4 klasy 15%.
DLA PIERWSZAKA
W przypadku dzieci rozpoczynających dopiero naukę dobrze sprawdzą się tornistry, które są sztywniejsze od plecaków i często mają lepiej wyprofilowany tył. Dostępne są również odpowiednio skonstruowane plecaki, które śmiało mogą rywalizować z tornistrami, a często są od nich lżejsze. Wartym uwagi rozwiązaniem są plecaki na kółkach (tzw. trolley), które dziecko może ciągnąć za specjalną rączkę i w ten sposób uniknąć dźwigania ciężarów na plecach. Niewskazane i niepraktyczne, zwłaszcza dla uczniów szkoły podstawowej, są torby na jedno ramię, ponieważ ich noszenie może prowadzić do skrzywień kręgosłupa i wad postawy.
MODEL IDEALNY
Plecak lub tornister powinien być lekki, dobrze usztywniony, mieć odblaski i kilka kieszeni, dzięki którym będzie można spakować wszystko, co jest potrzebne do szkoły. Warto przyjrzeć się także zapięciu - jeśli planujemy zakup na kilka lat, bardziej trwale od zamków błyskawicznych mogą okazać się klamry. Ważne jest, by wybrany tornister lub plecak był odpowiedniej wielkości (adekwatny do wieku, wzrostu dziecka i ilości rzeczy, które będzie ono w nim nosić). W przypadku przedszkolaków polecamy plecaki malutkie wielkości 10 lub 11 cali, a dla dzieci w wieku 6-8 lat - plecak 15 cali. Warto również zwrócić uwagę, aby wybrany tornister lub plecak miał regulowane szelki o dobrej szerokości (zbyt wąskie będą się wpijać w ramiona, a za szerokie spowodują osuwanie się plecaka) i łatwy do wyczyszczenia, nieprzemakalny materiał (zwłaszcza jeśli dziecko będzie docierać do szkoły na piechotę lub komunikacją miejską).
NA WYCIECZKĘ I DO SZKOŁY
LEKKIE I WYGODNE PLECAKI to idealna propozycja dla najmłodszych:
• miękkie szelki wyścielane materiałem przepuszczającym powietrze
• wzmocnione plecy
• wysokiej jakości zamek błyskawiczny z ozdobnym suwakiem
• obszerna kieszeń przednia
• boczna kieszonka na bidon
KLASYCZNE PLECAKI DWUKOMOROWE są funkcjonalnym rozwiązaniem dla uczniów starszych klas:
• komfortowy uchwyt do przenoszenia plecaka
• uchwyt do powieszenia plecaka
• szerokie, profilowane, wyścielane szelki
• ergonomiczny tył wyścielany materiałem przepuszczającym powietrze
• dwukierunkowy zamek błyskawiczny z ozdobnym suwakiem
• obszerna kieszeń przednia
• dodatkowe kieszenie boczne z taśmami odblaskowymi
• usztywniane dno
PIÓRNIK NA PIĄTKĘ
Uczeń korzysta z piórnika każdego dnia - tutaj znajdują się wszystkie przybory niezbędne podczas lekcji. Na rynku znajdziemy wiele modeli piórników: metalowe, tuby, saszetki, jednokomorowe i wielokomorowe. Te z wyposażeniem to ułatwienie dla rodziców - nie muszą szukać pojedynczych akcesoriów i samodzielnie kompletować wyprawki. Nie bez znaczenia będzie też wygląd - każdy uczeń ucieszy się z zakupu piórnika z wizerunkiem ulubionego bohatera z bajki lub ukochanego zwierzaka. Piórnik nie powinien być za duży, tak by w plecaku nie zajmował zbyt wiele miejsca i nie dodawał zbędnych kilogramów do ciężaru dźwiganego na plecach dziecka. Dla młodszych dzieci najlepsze będą te z kilkoma komorami, w których każda rzecz ma swoje miejsce, co zapobiega ich zniszczeniu i pognieceniu.
FANTASTYCZNA WYPRAWKA PLASTYCZNA
Zajęcia plastyczne uczą i bawią, warto więc skompletować wyprawkę ucznia w taki sposób, by bez ograniczeń mógł rozwijać swą kreatywność. Podstawą są bloki rysunkowe i techniczne zarówno białe, jak i kolorowe - w formacie A4. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na liczbę oraz nasycenie kolorów. Niezbędny będzie także papier kolorowy do wykonywania wycinanek, a z pewnością i ten w wersji samoprzylepnej znajdzie swoje zastosowanie i sprawi dzieciom radość. Nie zapomnijmy też teczce, w której wszystkie wykonane prace będzie można bezpiecznie schować - najlepiej sprawdzi się taka z grubej tektury.
MAŁY ARTYSTA
Małemu plastykowi niezbędne będą farby (akwarelowe i plakatowe) oraz odpowiednie pędzle z grubym i cienkim włosiem.
W młodszych klasach dzieci często korzystają z plasteliny, przy jej zakupie zwróćmy uwagę na ilość i jakość kolorów oraz miękkość i podatność na ugniatanie.
Do wycinania wybierzmy nożyczki w miarę ostre, ale bezpieczne dla dziecka, z zaokrąglonymi końcówkami. Ważne, by kupowany model posiadał ergonomiczne uchwyty.
PISZĘ I RYSUJĘ
Bez wątpienia najważniejszymi narzędziami szkolnymi są te służące do pisania. Początkowo dzieci piszą ołówkami, dlatego należy zwrócić uwagę na ich twardość i wygodę pisania. Zbyt miękkie będą się rozmazywać i tworzyć smugi - nadają się za to do rysowania. Starsi uczniowie częściej wybierają pióra kulkowe lub długopisy wymazywalne, w młodszych klasach wskazane jest pióro atramentowe lub na naboje. Dla dziecka uczącego się pisać najlepsza będzie stalówka elastyczna i stabilna, zakończona tzw. kuleczką, która nie rozwarstwi się przy mocniejszym nacisku. Pióro nie powinno być też zbyt ciężkie i musi je cechować odpowiednio wyprofilowany uchwyt, tak by nie ślizgało się w dłoni i sprzyjało prawidłowemu chwytowi pisarskiemu.
Wyprawka dla pierwszaka:
Podstawowe elementy wyprawki:
- zeszyty 16-kartkowe w cienką linię
- zeszyty 16-kartkowe w kratkę
- teczka na prace
- blok rysunkowy biały
- blok techniczny biały
- blok techniczny kolorowy
- papier kolorowy do wycinanek
- ostre. bezpieczne nożyczki
- pędzle z grubym i cienkim włosiem
- farby akwarelowe i plakatowe + kubek na wodę
- plastelina
- klej
- kredki woskowe
- kredki ołówkowe
- pisaki
- ołówki
- temperówka i gumka
- linijka
- KOMPLETUJĄC WYPRAWKĘ, PAMIĘTAJ O:
- worku na kapcie i stroju gimnastycznym obuwiu zamiennym, śniadaniówce i bidonie.
Wskazówka:
W miarę możliwości pozwól dziecku wybrać akcesoria i przybory w ulubionych wzorach lub z bohaterami ulubionych bajek czy filmów. Taka niewielka z pozoru rzecz ma dla nich wielkie znaczenie i może sprawić dużo radości, a siedzenie w szkolnej ławce staje się bardziej przyjemne, gdy mamy ze sobą piórnik i kredki w kusząco barwnym opakowaniu z uśmiechniętym kameleonem.
Wskazówka II:
Postaraj się kupować wyprawkę z wyprzedzeniem. tak by dziecko mogło przyzwyczaić się do nowych rzeczy.
Szkolny must have
Choć szkolnym ekwipunkiem rządzi moda, jego podstawowe elementy są niezmienne od lat. Pudełko na kanapkę, fartuszek czy worek na wf. Bez tych praktycznych gadżetów uczniowskie akcesorium byłoby niekompletne. Jak ubarwić codzienność malucha?
1. DRUGIE ŚNIADANIE NA PIĄTKĘ!
Kolorowe pudełko i bidon w niemal magiczny sposób poprawiają apetyt i zmieniają nawyki żywieniowe - dzieci chętniej jedzą przyniesione z domu posiłki, gdy z pudełka na kanapki spogląda na nich ulubiony bajkowy bohater.
2. FARTUSZEK
Niegdyś smutny uniform, dziś barwny element uczniowskiej garderoby, a zarazem cenione przez mamy rozwiązanie, chroniące odzież podczas zajęć praktycznych.
3. WOREK NA STRÓJ GIMNASTYCZNY
Oprócz tornistra lub plecaka to obowiązkowy gadżet ucznia - podobizna superbohatera zachęca do aktywności, bo przecież każdy chciałby mieć sprawność jak Spiderman!