PROJEKT – POKÓJ DZIECKA
BY DOBRZE URZĄDZIĆ DZIECIĘCY POKÓJ, WARTO PAMIĘTAĆ O KILKU ZASADACH, ZNAJDUJĄC ZŁOTY ŚRODEK MIĘDZY ESTETYKĄ I ERGONOMIĄ, JEDNOCZEŚNIE SŁUCHAJĄC UWAŻNIE SWOJEJ POCIECHY. W KOŃCU TO DZIECKO BĘDZIE GŁÓWNYM UŻYTKOWNIKIEM POMIESZCZENIA.
/ EMILIA JABŁOŃSKA-PEZDA - architekt wnętrz
Do nauki, zabawy, spotkań z rówieśnikami i niezakłóconego odpoczynku - pokój dziecka w wieku szkolnym spełniać musi wiele funkcji. Jego urządzanie warto dobrze przemyśleć i poprzedzić rozmową z dzieckiem - niech ma ono swój udział w tym, jak będzie wyglądał jego pokój.
ZAPYTAJ DZIECKO CO LUBI
Oprócz ergonomii użytkowania ważna jest estetyka - pomyśl raczej o stonowanych kolorach. które podziałają na dziecko uspokajająco i pozwolą mu skupić się na nauce. Dziecięcy pokój to też miejsce, w którym pociecha będzie się spotykała z rówieśnikami. Będzie się chciała nim pochwalić
i przede wszystkim będzie lubiła w nim przebywać. Zapytaj dziecko, co chciałoby mieć na ścianach. zainwestuj w ciekawą narzutę na łóżko, kolorową lampkę lub fikuśne obrazki. Nie traktuj tego wnętrza nazbyt poważnie - niech podziała na dziecięcą wyobraźnię.
WYDZIEL STREFY
Podziel pokój na strefy do nauki, odpoczynku i zabawy. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać porządek i skupić się na nauce. która od teraz stanie się ważną częścią życia dziecka. Na ile to możliwe, strefy powinny być od siebie wyraźnie oddzielone - niech na biurku nie będzie zabawek, a na łóżku książek czy zeszytów. W małych pomieszczeniach często trudno oddzielić strefę nauki od innych części, w których dziecko śpi lub bawi się. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie kolorów - pomaluj fragment ściany, przy którym stoi biurko, na inny kolor niż kolor całego pokoju. W ten sposób wizualnie stworzysz kącik do nauki.
ZADBAJ O WYGODĘ UŻYTKOWANIA
Pamiętaj, by dziecko miało swobodny dostęp do miejsc, gdzie ma swoje ubrania, zabawki czy książki. Na półkach i w szafkach (np. wysoko zawieszonych) schowaj rzeczy na co dzień nieużywane, stare zabawki czy sezonowe ubrania. Dziecko uczęszczające do podstawówki nie ma jeszcze nawyku dokładnego sprzątania, dlatego zamiast otwartych półek lepiej pomyśleć o koszach lub pudłach na zabawki, które pomogą w utrzymaniu czystości. Podobnie meble i podłoga powinny umożliwiać łatwe i szybkie sprzątanie. Szczególnie istotna jest strefa nauki - warto zadbać o odpowiednie wysokie i duże biurko, wygodne krzesło i prawidłowe oświetlenie (postaraj się zlokalizować tę przestrzeń jak najbliżej okna, a dodatkowo postaw lampkę z mocną żarówką).
DOBRA RADA
Warto dodać elementy z ulubionymi bohaterami dziecka, np. podkład laminowany na biurko, który dodatkowo zabezpieczy blat przed zabrudzeniami, czy też puszkę lub pojemnik na przybory szkolne.