KREDKI - KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY
WYBÓR PIERWSZYCH KREDEK DLA DZIECKA JEST NIE LADA WYZWANIEM, PONIEWAŻ ICH RODZAJ W DUŻEJ MIERZE UZALEŻNIONY JEST OD WIEKU DZIECKA. NA RYNKU MOŻNA ZNALEŹĆ OGROMNY WYBÓR KREDEK: OŁÓWKOWE, ŚWIECOWE, GRAFIONOWE, AKWARELOWE, WYKRĘCANE, BEZDRZEWNE ...
Agnieszka Dyniakowska - Autorka bloga agaidzieciaki.blog.pl. Z wykształcenia pedagog i pracownik socjalny. na co dzień nauczycielka w przedszkolu.
Jakie więc kredki wybrać? Nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać. Bogata oferta małych sklepów detalicznych i dużych sieci handlowych może przyprawić rodziców o zawrót głowy. Ich rodzaj w dużej mierze zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, ponieważ to, czym teraz będzie rysowało, ma znaczący wpływ na to, jak będzie kiedyś pisało. Warto już teraz zadbać o to, żeby kreować prawidłowe nawyki.
Pierwsze kreski dziecko zaczyna rysować w drugim roku życia. To bardzo ważny etap w rozwoju, ponieważ właśnie wtedy wyrabia się motoryka mała, którym to terminem określa się sprawność dłoni i palców. Nauka rysowania u tak małych dzieci sprowadza się do trzymania kredki. Im sprawniej malec będzie posługiwał się kredkami, tym szybciej nauczy się pisać.
NAJPOPULARNIEJSZE KSZTAŁTY KREDEK
Dla dwuletniego dziecka zainteresowanego rysowaniem doskonale będą kredki stożkowe. Kredki o tym kształcie wymuszają prawidłowe trzymanie ręki i trening paluszków jeszcze na długo przed właściwą nauką pisania. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepsze będą te o przekroju trójkątnym, które są ergonomiczne, przez co pomagają utrwalić prawidłowy chwyt. Wybierajmy najpierw kredki grube, które dzięki swojemu rozmiarowi lepiej leżą w dłoni dziecka. Dla starszych dzieci, powyżej piątego roku życia, polecane są kredki heksagonalne. Są to przede wszystkim kredki ołówkowe. Jednak największym powodzeniem cieszą się wciąż te o przekroju okrągłym dotychczas najpopularniejszym dla większości rodzajów kredek.
RODZAJE KREDEK
Kredki ołówkowe są to tradycyjne kredki wykonane z kolorowego rysika, który znajduje się wewnątrz drewnianej otuliny. Występują w różnych rodzajach, w zależności od twardości rdzenia. Jeśli jest on zbyt twardy -trudniej nim kolorować duże powierzchnie i gorzej kryje. Kredki ołówkowe sprawdzą się przy rysowaniu precyzyjnych kształtów, rysowaniu po śladzie czy tworzeniu tzw. szlaczków. Kredki te najczęściej występują w przekrojach: heksagonalnym, okrągłym i trójkątnym. Na rynku dostępne są też kredki ołówkowe dwukolorowe, obustronnie zaostrzone, nie są one jednak polecane dzieciom, a szczególne niebezpieczeństwo stanowią dla naszych najmłodszych pociech.
Kredki woskowe -powstają z wosku lub parafiny. Są odporne na wodę, mają nieco tłustą konsystencję. Zapewniają miękkie i łatwe rysowanie, dzięki czemu są doskonale dla dzieci młodszych.
Kredki grafionowe - wykonane z glinki kaolinowej, i jest ten sam materiał z którego robi się rysik do kredek drewnianych. Bardzo często są mylone z kredkami świecowymi, w przeciwieństwie do których nie są „tłuste" i świecące. Występują również w oprawie drewnianej te z kolei można pomylić z kredkami ołówkowymi. Kredki grafionowe doskonale kryją, idealnie nadają się do wypełniania dużych powierzchni.
Kredki plastikowe -wykonane z żywicy syntetycznej, zużywają się wolniej niż tradycyjne kredki ołówkowe czy woskowe. Często występują w różnych, fantazyjnych kształtach, np. stożków, zwierzaków czy kamienie, które świetnie dopasowują się do małych rączek dzieci dopiero rozpoczynających swoją przygodę z rysowaniem.
Kredki markerowe -przeznaczone do rysowania na różnych rodzajach powierzchni: na szkle, drewnie, metalu i plastiku. Można nimi wykonać np. miniwitraż na szklanym naczyniu. Mają intensywne kolory, są miękkie i się nie kruszą.
Kredki akwarelowe - rysunki wykonane tymi kredkami można rozmywać mokrym pędzlem, uzyskując efekt klasycznej farby akwarelowej. Kredki te można stosować na suchym lub mokrym papierze.
Kredki wykręcane -są to kredki w plastikowej obudowie, która chroni kredkę przed złamaniem. Dziecko może wykręcić kredkę do potrzebnej długości. Są bardzo wygodne ponieważ nie wymagają temperówki.
Kredki Silky -mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Efekt krycia powierzchni jest porównywalny z tym, jaki osiąga się, malując farbami. Można je rozcierać jak pastele, rozmazywać zwilżonym pędzelkiem lub po prostu nimi kolorować.
TRUDNA SZTUKA TRZYMANIA KREDKI
Prawidłowe trzymanie przyboru do pisania lub rysowania polega na objęciu go trzema palcami: kciukiem. palcem wskazującym (naciska narzędzie od góry) oraz środkowym w odległości 1,5-2 cm od czubka. Jak rozwija się chwyt pisarski?
2 lata - chwyt cylindryczny (tzw. małpi, dziecko trzyma kredkę zaciśniętą w dłoni)
3 lata - chwyt palczasty (dziecko trzyma kredkę .od góry" z wyraźnie wysuniętym palcem wskazującym)
3,5 - 4 lata - zmodyfikowany chwyt trójpalcowy (niemal prawidłowy chwyt, ale z modyfikacjami i odstępstwami, zbyt sztywny)
4,5 - 7 lat - chwyt trójpalcowy (inaczej zaangażowane są kciuk, palec wskazujący i środkowy)
NASZ EKSPERT KAROLINA CZERWIŃSKA - llustratiks - rysowniczka. na co dzień pracu1ąca także z dziećmi (www facebookcom/ltustratiks)
Pracując z małymi dziećmi zauważam, że bardzo wcześnie, już około 2. roku życia, ogarnia je naturalna potrzeba rysowania złe nawyki mogą jednak spowodować frustrację dziecka na początku jego drogi artystycznej. Jeśli kredka ma rysować, a nie rysuje, gdy ciężko ją utrzymać, pojawiają się rozgoryczenie i niechęć do próbowania. Dla małych niesprawnych rączek najlepsze są kredki woskowe lub grafionowe potocznie zwane bambino o wygodnym, trójkątnym przekroju. Nie kupujmy Jednak kredek dwustronnych, gdyż ich użytkowane niesie spore niebezpieczeństwo i ryzyko skaleczenia. W wieku 4-6 lat, kiedy ręka zaczyna się wyrabiać, kredka staje się bardziej poręczna czas na kredki ołówkowe! Wtedy najlepiej stosować kredki trójkątne, które świetnie pasują do dłoni i niwelują efekt zmęczenia ręki podczas dłuższego rysowania. Kiedy dzieci dorastają do wieku szkolnego. Ich potrzeba rysowania nasila się i wzrasta ciekawość poznawania nowych technik. Można wtedy kupić kredki akwarelowe, które łączą tradycyjną kredkę z farbami. Gotowy rysunek rozmywa się mokrym pędzelkiem dla uzyskania efektu akwareli. Kolory przenikają się i nakładają, co daje zupełnie inny efekt niż kredka ołówkowa czy świecowa. Poza tym można pokusić się o przenoszenie twórczości na inne płaszczyzny np. szkło czy koszulki
TO ŚWIETNA ZABAWA!
JAK ROZPOZNAĆ DOBRE KREDKI?
Dla dzieci liczą się przede wszystkim komfort użytkowania i efekt końcowy. Maluchy polubią, więc kredki we wszystkich kolorach tęczy, mocno nasycone.
Szczególną popularnością cieszą się zestawy zawierające kolory nietypowe, na przykład złote i srebrne. Uwagę dziecka przykuwają też kolorowe opakowania. Rodzice z kolei zwracają uwagę na cechy, które dla dzieci nie są najistotniejsze lub są im zupełnie obojętne. Dobre kredki powinny być zatem:
• bezpieczne - najlepiej, aby był to produkt certyfikowany, wyprodukowany z najwyższej jakości składników;
• nietoksyczne - zwłaszcza gdy będą się nimi posługiwać młodsze dzieci (a te mają tendencję trzymania kredek w buzi);
• wytrzymałe i łatwe w temperowaniu, żeby nie trzeba było zbyt często kupować nowych;
• łatwo zmywalne i spieralne – bo czasem po zabawie w rysowanie umyć trzeba nie tylko stolik i rączki, ale też całe ubranko, a nawet ścianę;
• ergonomiczne - rysowanie nimi jest intuicyjne, ponieważ specyficzny kształt wymusza prawidłowy chwyt;
• odpowiednio miękkie – twardość rysika ma bardzo duże znaczenie, odpowiednio miękki rdzeń nie wymaga silnego nacisku, a dzięki niemu dziecko zamaluje dużą powierzchnię bez większego wysiłku.
ZAPAMIĘTAJ!
Dla każdego rodzica pewność, że jego dziecko bawi się produktem dobrej jakości i w pełni bezpiecznym, jest bardzo ważna. Dobry i bezpieczny produkt zapewnia dzieciom możliwość swobodnej twórczości, pełnej radości, dzięki czemu talent plastyczny rozwija się najpełniej.